Jeśli choć trochę interesujesz się odżywianiem, z pewnością mogło obić Ci się o uszy określenie „niski indeks glikemiczny”. Tylko co to właściwie oznacza? Jak wygląda dieta o niskim IG w cateringu dietetycznym we Wrocławiu i dla kogo jest ona przeznaczona? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule.
Co to jest indeks glikemiczny?
Najprościej mówiąc, indeks glikemiczny jest informacją o tym, w jaki sposób zwiększa się stężenie glukozy we krwi po spożyciu danych produktów. W porównaniu do czystej glukozy (jej indeks glikemiczny jest równy 100). Przyjęto, że produkty o IG poniżej 55 są tymi o niskim indeksie, te między 55 a 70 o średnim, a te powyżej 70 określa się tymi o wysokim indeksie glikemicznym.
Dla kogo jest przeznaczona dieta o niskim IG?
Czy każdy z nas na co dzień powinien skrupulatnie kontrolować tabele indeksu glikemicznego? Absolutnie nie. Są jednak takie przypadki, w których warto tak komponować swoją dietę, aby bazowała przede wszystkim na produktach o niższym indeksie. Do tych przypadków zalicza się m.in. cukrzycę typu II oraz insulinooporność.
Założenia diety o niskim indeksie glikemicznym
Dieta o niskim indeksie glikemicznym sprzyja utrzymywaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i ma przede wszystkim ograniczać skoki glukozy. Taki efekt pozwala uzyskać komponowanie menu przede wszystkim z użyciem produktów o niskim indeksie glikemicznym. Także odpowiednie przygotowywanie potraw i łączenie produktów.
Indeks glikemiczny produktu zwiększa jego rozgotowanie, dlatego makarony czy warzywa powinny być przygotowywane al dente. IG rośnie także jeśli produkt jest mocno przetwarzany, np. miksowany – jabłko zjedzone w całości wypada zdecydowanie lepiej od tego, które zostało przerobione na mus.
To oczywiście nie oznacza, że na takiej diecie już nigdy nie można spożyć koktajlu (potrawa miksowana) czy zupy-krem. Bardzo dużo zależy od ogólnej kompozycji dania. Węglowodany powinny być łączone ze źródłami białka oraz tłuszczu, aby zmniejszać odpowiedź glikemiczną. W związku z tym zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku zupy-krem zrobionej z samych warzyw, a tej, w której znalazły się również np. nasiona roślin strączkowych, pestki i orzechy, bilansujące potrawę.
Dieta o niskim IG w cateringu dietetycznym we Wrocławiu
Jeśli potrzebujesz diety szczególnie sprzyjającej trzymaniu w ryzach poziomu cukru, zdecyduj się na Tytka Fit nasz catering dietetyczny we Wrocławiu. Który ma w ofercie wariant LOW IG, komponowany zgodnie z zasadami diety o niskim indeksie glikemicznym.
Dobierając odpowiedni wariant kaloryczny, możesz stosować takie menu w celu utrzymania swojej obecnej masy ciała lub jej zmniejszenia.
Proporcja makroskładników w tej diecie zakłada 40-45% energii pochodzącej z węglowodanów, 25% białka i 30-35% energii z tłuszczu.