Blog

Żywieniowa regeneracja po treningu

Catering Dietetyczny - Zadbaj o swoje zdrowie nawet podczas pracy

Trening to ważny element budowania formy sportowej, masy mięśniowej czy rzeźbienia sylwetki. Warto do tego dołączyć kolejny element układanki, jakim jest odpowiednie żywienie po treningu. Nie tylko będzie sprzyjać osiąganiu naszych celów, ale także może wspomagać proces regeneracji czy ułatwiać zasypianie po wieczornym treningu. Przy okazji podpowiadamy, jak w związku z tym dostosować do siebie menu Tytka Fit, cateringu dietetycznego we Wrocławiu.

Ważne składniki dla sportowca (również amatora)

Żywieniowa regeneracja po treningu. Posiłek po treningu powinien dostarczać węglowodanów, które pomogą uzupełnić uszczuplone w trakcie aktywności zasoby glikogenu mięśniowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, ale nie tylko.

Porcja węglowodanów w wieczornym potrafi także ułatwiać zasypianie. Wyczerpujący trening podejmowany w godzinach wieczornych może predysponować do trudności z zasypianiem czy gorszej jakości snu, dlatego warto pamiętać o takich rozwiązaniach, które ten ewentualny negatywny wpływ treningu na sen mogłyby zniwelować.

Kolejny makroskładnik, który jest istotny dla aktywnych, to białko. Nie tylko wspiera proces budowania masy mięśniowej, ale przede wszystkim regenerację, ponieważ sprzyja odbudowie mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Ma jeszcze jedną właściwość, a ta jest szczególnie ważna dla aktywnych, którzy jednocześnie pozostają na diecie redukcyjnej – sprzyja osiąganiu sytości po posiłku.

Oczywiście nie można zapominać o uzupełnianiu wody po treningu. Jednym ze sposobów na wyznaczenie optymalnej ilości płynów po aktywności jest zważenie się przed jej rozpoczęciem i po ukończeniu. Uzyskana różnica to przede wszystkim utracona woda pod postacią potu. Na tę różnicę należy przyjąć 120-150%, czyli przy „utraconym” jednym kilogramie, powinniśmy przyjąć 1,25-1,5 l płynów.

Jak dostosować menu Tytka Fit cateringu dietetycznego we Wrocławiu pod aktywność fizyczną?

Żywieniowa regeneracja po treningu. Pierwsza kwestia to wybór odpowiedniego wariantu diety. Dieta „SPORT” została skonstruowana w taki sposób, by dostarczać większej ilości białka. Jeśli jednak z różnych powodów (np. konieczności eliminacji niektórych składników z jadłospisu) inny typ diety będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić menu cateringowe np. koktajlem proteinowym.

Czasem dobrym rozwiązaniem może być także zamiana kolejności niektórych posiłków. Gdy wiesz, że przerwa między dużym objętościowo daniem a treningiem będzie dla Ciebie zbyt mała, śmiało poprzestawiaj kolejność zjadanych potraw.

W menu diety „SPORT” nie ma posiłków, które byłyby oznaczone jako te „po treningu”. Każdy może podejmować aktywność o różnych porach, dlatego samodzielnie możesz zadecydować, jaki posiłek po treningu będzie dla Ciebie najlepszy. Zwróć tylko uwagę na makroskładniki – dane o ich ilościach znajdziesz na przedniej etykiecie posiłków naszego cateringu dietetycznego we Wrocławiu. W takim daniu zjadanym po aktywności powinny dominować węglowodany oraz białko.