Blog

Ziemniaki tuczą? Obalamy mity!

Od wielu lat ziemniaki bywają postrzegane jako składnik niekoniecznie mile widziany w diecie redukcyjnej. Przez to właśnie niektórzy z rozmysłem starają się wykluczyć je z jadłospisu. Jako osoby, które na bieżąco śledzą nowinki ze świata dietetyki, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej mitom dotyczącym tego smacznego i zdrowego warzywa. TytkaFIT catering dietetyczny w Lesznie, wraz ze swoimi dietetykami odpowiada zatem jednoznacznie na pytanie: czy rzeczywiście ziemniaki tuczą?

Ziemniaki tuczą, ale tylko „z dodatkami”

Ziemniaki są źródłem zarówno węglowodanów, jak i błonnika, witamin, minerałów, co czyni je wartościowym składnikiem diety. Jednak to, co dodajesz do ziemniaków, ma kluczowy wpływ na kaloryczność posiłku. Jeśli przygotujesz ziemniaki z dużą ilością tłuszczu, wówczas będą dostarczać znacznie więcej kalorii. Bo to właśnie dodatki przyczyniają się do tycia. Zwłaszcza, jeśli spożywasz je w nadmiarze. Ziemniaki mają to do siebie, że smakują fantastycznie z tzw. okrasą. Mamy tu na myśli rozpuszczone masło czy skwarki. Oprócz wiele osób przyrządza ziemniaki w formie frytek, puree ze śmietaną albo w towarzystwie tłustych sosów i mięs. I to właśnie tutaj zaczynają się dietetyczne schody! A więc owszem, ziemniaki tuczą, ale tylko, jeśli nieprawidłowo je przyrządzisz.

Jeżeli traktujesz ziemniaki jako część zrównoważonej diety, kontrolując ilość kalorii i dbasz o różnorodność menu, to warzywo samo w sobie nie będzie przyczyną tycia. Pamiętaj bowiem, że tyjesz poprzez nadwyżkę kaloryczną. A zatem ogólna kaloryczność diety i styl życia (np. aktywność fizyczna) są kluczowe w kontekście utrzymania prawidłowej masy ciała.

Catering dietetyczny i ziemniaki

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ziemniaki dostarczają błonnik, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego, reguluje poziom cukru we krwi i może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości. Oprócz tego są źródłem witamin, takich jak witamina C (ważna dla zdrowia skóry i układu odpornościowego), witamina B6 (niezbędna do wielu funkcji organizmu) oraz minerałów, takich jak np. potas (ważny dla regulacji ciśnienia krwi).

Nic zatem dziwnego, że chętnie wcielamy je do jadłospisów. TytkaFIT catering dietetyczny w Lesznie stara się być bowiem jak najbardziej wszechstronny! I tak proponujemy np. chudą zupę ziemniaczaną, placuszki z batatów, puree z ziemniaków i kalafiora czy ziemniaki pieczone z ziołami. Warto zatem pamiętać, że odpowiedni sposób przygotowania i kontrola wielkości porcji są kluczowe, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi tego pysznego, sycącego warzywa.