Blog

Zamienniki cukru czy warto je stosować?

Zamienniki cukru – czy warto je stosować Catering dietetyczny Wrocław

Biały cukier, zwany inaczej sacharozą, to popularny produkt używany do nadawania słodkiego smaku potrawom. Zamienniki cukru czy warto je stosować? Wiemy jednak, że jego nadmiar zdecydowanie nie jest pożądany dla zdrowia i dlatego nasz catering dietetyczny we Wrocławiu stawia przede wszystkim na słodycz pochodzącą naturalnie z owoców. Uzyskać słodki smak potraw pozwalają także różnego typu zamienniki białego cukru – poznaj niektóre z nich.

Dlaczego warto ograniczać cukier w diecie?

Preferencja słodkiego smaku wykształca się u człowieka stosunkowo szybko. Właściwie już na etapie płodowym, za sprawą otaczających nas wód płodowych, poznajemy słodki smak.

Zamienniki cukru czy warto je stosować? Cukier szczególnie w połączeniu z tłuszczem stanowi niezwykle smakowitą mieszankę, która jednocześnie jest wysokoenergetyczna. Jej częste spożywanie sprzyja zwiększaniu masy ciała, a to właśnie z utrzymaniem jej prawidłowych wartości wiele osób ma problem.

Dodatkowo wysokie spożycie cukru może zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego czy niealkoholowego stłuszczenia wątroby, a także wpływa na nastrój. Sprzymierzeńcami w ograniczaniu spożycia cukru są jego zamienniki, które pozwalają cieszyć się smakiem deserów czy innych słodkości, a jednocześnie działają na organizm inaczej niż sacharoza.

Warto przy tym pamiętać, że używanie zamienników nie powinno być formą dyspensy i przyzwolenia na spożywanie jeszcze większej ilości słodkich potraw. Konieczne jest dbanie o odżywczość menu, o czym doskonale wiedzą o tym  klienci korzystający z naszego cateringu dietetycznego we Wrocławiu – opiekę nad ich jadłospisem sprawuje dietetyk, który pilnuje zarówno smaku, jak i wartości odżywczych posiłków.

Popularne zamienniki cukru

Zamienniki cukru czy warto je stosować? W tym zestawieniu znajdziesz trzy popularne zamienniki sacharozy, które z powodzeniem można stosować do przygotowywania dań na słodko.

Stewia

Roślina od wieków stosowana przede wszystkim w Ameryce Południowej. Zawarte w niej związki, jakimi są glikozydy stewiolowe, są nawet kilkaset razy słodsze od cukru. Jednocześnie nie dostarczają kalorii, ponieważ nie są wchłaniane w naszym układzie pokarmowym. Dzięki temu stewia nie powoduje „skoków cukrowych”, więc z powodzeniem może być stosowana u osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Ma jednak charakterystyczny posmak, wyczuwalny również po obróbce termicznej, który nie wszystkim może odpowiadać.

Erytrytol

Podobnie jak stewia jest bezkalorycznym zamiennikiem cukru. Zalicza się do polioli, które wytwarza się z różnego typu węglowodanów. Naturalnie występuje m.in. winogronach czy grzybach. Nie zostawia żadnego typu posmaku, co jest jego ogromną zaletą w kontekście kulinarnym. Erytrytol jest nieco mniej słodszy niż klasyczny biały cukier, dlatego przy modyfikowaniu przepisów trzeba wziąć to pod uwagę. Spożywanie w zbyt dużych ilościach będzie wywoływał efekt przeczyszczający.

Ksylitol

Charakteryzuje się słodkością porównywalną do sacharozy. Właściwości przeciwpróchnicze, zalicza się do prebiotyków i jest mniej kaloryczny niż biały cukier (jednak nie całkowicie pozbawiony kalorii). Podobnie jak erytrytol, spożywany w zbyt dużych ilościach będzie działał przeczyszczająco. Na rynku spotkać można produkowany od wielu lat ksylitol fiński. Pozyskiwany z drewna brzozowego oraz ksylitol chiński, produkowany z kolb kukurydzy. Bardzo dobrze nadaje się zarówno do potraw czy napojów na zimno, jak i do obróbki termicznej.

Dodaj komentarz