Blog

Składniki odżywcze w diecie – zapotrzebowanie

Catering dietetyczny Tytka Fit

Ludzki organizm będzie pracował w prawidłowy sposób, jeśli zostaną mu dostarczone odpowiednie składniki odżywcze. O ich wysoką jakość dba nasz catering dietetyczny w mieście Wrocław Tytka Fit, umożliwiający dobór najlepszej diety dla Ciebie! Czym jednak są składniki odżywcze i jakie ilości powinno się przyjmować? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

Składniki odżywcze i ich rola w diecie

Składniki odżywcze pochodzą z pokarmów, które przyjmujesz na co dzień. Dzielą się na grupę organiczną i nieorganiczną, i są niezbędne, aby w Twoim organizmie zachodziły ważne przemiany metaboliczne. Składniki odżywcze mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dzielą się na grupę:

  • Energetyczną – składniki dostarczające energię na co dzień.
  • Regulującą – biorą udział w procesach biochemicznych organizmu.
  • Budulcową – dzięki nim dochodzi do tworzenia i regeneracji komórek, narządów i tkanek.

Składniki odżywcze to przede wszystkim: białko, tłuszcze, węglowodany, minerały, witaminy i woda.

Gdzie znajdziesz składniki odżywcze w diecie?

Właściwie każdy produkt, który spożywasz w ciągu dnia, posiada składniki odżywcze. Jednak jedne produkty mają ich więcej, a drugie mniej. Aby organizm mógł osiągnąć balans, należy dostarczyć mu dobrze dobraną dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki. Co więc powinno znaleźć się w diecie przeciętnej osoby, aby nie zabrakło w niej żadnych elementów? Jakie składniki zaoferuje Ci nasz catering dietetyczny w mieście Poznań?

  • Oleje roślinne – zawierają kwasy tłuszczone jedno- i wielonasycone. Stanowią źródło witaminy E i steroli roślinnych.
  • Nasiona i orzechy – również bogate w witaminę E, ale również w błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, mangan, tłuszcz i miedź.
  • Owoce i warzywa – bogate w polifenole, błonnik pokarmowy, potas, kwas foliowy oraz ogromną grupę witamin.
  • Mięso i tłuste ryby – dostarczają witaminę B12 odpowiadającą za sprawną pracę układu nerwowego i nie tylko. Oprócz tego zawierają biało, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe i jod.
  • Nabiał – w diecie mile widziane są m.in. jogurty, twarogi i jajka, ponieważ są bogate w białko i wapń.
  • Pełnoziarniste produkty – m.in. ryż brązowy, chleb razowy lub makaron pełnoziarnisty. Zawierają magnez, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy i węglowodany.

Wybierając sprawdzony catering dietetyczny w mieście Wrocław, taki jak Tytka Fit, zyskasz pewność produktów najwyższej jakości!

Jakie jest Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze?

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w diecie wylicza się oddzielnie dla każdej osoby. Wynika to z faktu indywidualnego stanu zdrowia, wieku, masy ciała, wzrostu i płci. Jeśli chcesz wiedzieć jakie jest Twoje zapotrzebowanie, skorzystaj z kalkulatorów online. Dzięki temu w szybki i wygodny sposób dowiesz się, jak powinna wyglądać Twoja zbilansowana dieta.

Masz już informacje na temat swojego żywienia? Sprawdź, więc nasze diety i wybierz wygodną formę dostarczania składników odżywczych! Nasz catering dietetyczny w mieście Poznań, jest tu specjalnie dla Ciebie!