Blog

Jaką kaloryczność diety z cateringu wybrać?

Catering Dietetyczny Poznań obiad z cateringu dietetycznego Tytka Fit

Wybrałeś nasz catering dietetyczny w Poznaniu, przejrzałeś dostępne warianty diet i zdecydowałeś się na ten odpowiadający Twoim preferencjom czy sytuacji zdrowotnej. Jaką kaloryczność diety z cateringu wybrać? Pozostaje ostatni krok: wskazanie właściwego wariantu kalorycznego. Jak dopasować ten najlepszy dla Ciebie? Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu kaloryczności diety.

Podstawowe potrzeby energetyczne

Odpowiednia dla Ciebie dieta musi uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Oblicza się ją ze specjalnych wzorów, biorących pod uwagę: płeć, wiek, masę ciała i wzrost. Na tej podstawie wyliczona zostaje ilość energii, która jest niezbędna do pracy mózgu czy układu krążenia, czyli do codziennej pracy organizmu na poziomie komórek, tkanek, narządów. Określa się ją mianem Podstawowej Przemiany Materii, w skrócie PPM.

Całodzienne zapotrzebowanie na energię

PPM nie uwzględnia  jednak Twojej codziennej aktywności życiowej. Osoba trenująca kilka razy w tygodniu potrzebuje zdecydowanie więcej kilokalorii niż Kowalski lubujący się w bardziej kanapowym stylu życia. W związku z tym na podstawie PPM oblicza się CPM – Całkowitą Przemianę Materii. To taka ilość kalorii, która umożliwia pokrycie wszystkich Twoich potrzeb energetycznych.

Cel diety

Jaką kaloryczność diety z cateringu wybrać? Kiedy już wiadomo, ile potrzebujesz energii na codzienne czynności, trzeba jeszcze skonfrontować to z Twoim celem. Wybierasz catering dietetyczny w Poznaniu, bo to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, aby skutecznie schudnąć? Kaloryczność diety musi być zatem mniejsza niż wyliczone CPM, abyś mógł zrzucać zbędne kilogramy. 

Zależy Ci na zbudowaniu masy mięśniowej? Koniecznie wybierz wariant z większą ilością kalorii, bo to nadwyżka energii w połączeniu z odpowiednią ilością białka oraz dobrze dobranym treningiem, pozwoli Ci budować mięśnie.

Jak obliczę odpowiednią kaloryczność?

Znasz już teorię, a co z praktyką? W praktyce wygląda to tak: decydujesz się na nasz catering dietetyczny w Poznaniu, wybierasz odpowiedni wariant diety, a następnie wybierasz opcję „Dopasuj kaloryczność”. Przygotowaliśmy odpowiedni kalkulator – w kilkanaście sekund wprowadzisz wszystkie dane, a na końcu uzyskujesz informację, jaka kaloryczność diety będzie dopasowana do Ciebie i Twojego celu. Proste!

Dodaj komentarz