Blog

Jaka dieta przy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej jest najlepsza? 

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Na samym początku jasno należy wskazać, że nie ma jednej prostej porady dietetycznej, która umożliwiłaby poprawę wyników gospodarki węglowodanowej. Za to połączenie różnego typu zasad i zachowań daje realne szanse na to, by nad takimi problemami można było zapanować. A nawet zrobić to z pomocą Tytka Fit cateringu dietetycznego w Poznaniu. 

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej – na co zwrócić uwagę? 

Dieta osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej powinna skupiać się wokół ograniczenia produktów wysokoprzetworzonych i tych zawierających duże ilości cukrów prostych. Spożywane produkty zbożowe powinny być z mąki z pełnego przemiału, bez dodanego cukru. Kluczowa jest spora ilość błonnika pokarmowego, który skutecznie spowalnia wchłanianie węglowodanów. Tym samym ogranicza efekt szybkiego wzrostu glukozy we krwi. 

Posiłki powinny być zbilansowane pod kątem ilości białka oraz tłuszczów – oba te makroskładniki także ograniczają wzrost glukozy we krwi. Właśnie dlatego dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej lekko zielonkawy banan zjedzony w towarzystwie jogurtu naturalnego i orzechów jest lepszym rozwiązaniem niż banan jedzony solo. A skoro już o tym mowa – kolejna kwestia to stopień dojrzałości produktów. 

Dojrzalsze owoce mają więcej cukrów prostych, dlatego zdecydowanie lepiej jest wybrać te o średnio dojrzałe. Tak samo nie należy rozgotowywać warzyw, makaronów czy kasz. Mają wtedy wyższy indeks glikemiczny, czyli szybciej podnoszą poziom cukru we krwi. 

Gotowym modelem diety, która sprzyja trzymaniu poziomu glukozy w ryzach, jest dieta o niskim indeksie glikemiczny. W naszym cateringu dietetycznym w Poznaniu możesz zamówić zestaw LOW IG, który został skomponowany zgodnie z zasadami tej diety. Dominują w nim wytrawne potrawy, a fit słodkości – na bazie odpowiednich produktów – pojawiają się w niej sporadycznie. 

Niedoceniania aktywność fizyczna

Nie można zapominać o tym, że aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie przy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej. Kluczowe jest wybranie takiej formy ruchu, którą będziemy mieli ochotę podejmować regularnie. To właśnie powtarzalność tych podejmowanych działań jest najbardziej istotna. Połączenie zbilansowanej diety, którą może być zestaw dostarczany przez Tytka Fit catering dietetyczny w Poznaniu wraz z aktywnością fizyczną, daje szansę na okiełznanie problemów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Są przypadki, w których niezbędna jest także farmakoterapia, przy której również należy pamiętać o ruchu i zbilansowanej diecie. Farmakoterapia, dieta i aktywność fizyczna to nierozerwalne filary leczenia m.in. cukrzycy typu II. 

Jeśli towarzyszą Ci nadmierne kilogramy, kluczowe będzie dopasowanie energetyczności diety do celu redukcyjnego. Pomoże Ci w tym nasz dietetyk lub dostępny na stronie kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.