Blog

Ile posiłków w ciągu dnia należy jeść? 

Ile posiłków w ciągu dnia

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem, jest to dotyczące ilości posiłków w ciągu dnia. Czy trzeba jeść pięć dań dziennie? A może trzy będą w pełni wystarczające? O tym, jak to jest z tą ilością posiłków w ciągu dnia, przeczytasz w tym artykule. Dowiesz się również, czy nasz catering dietetyczny Tytka Fit jest w stanie się do tego dopasować. 

Posiłki w ciągu dnia – jaka liczba jest odpowiednia? 

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna, czyli „to zależy”. W większości przypadków trzy posiłki to minimum, które pozwala bez większych problemów realizować dzienne zapotrzebowanie energetyczne i przy odpowiedniej kompozycji tych posiłków, nie będzie wiązało się z występowaniem nadmiernego uczucia głodu. 

Jednocześnie są osoby, którym lepiej będzie służył tryb 4 czy 5 w ciągu dnia, co wynika z ich osobistych preferencji – wolą mniejsze, ale częstsze posiłki. 

Zdarza się, że u aktywnych fizycznie, zwłaszcza tych intensywnie trenujących kilka razy w tygodniu, konieczne będzie wdrożenie większej liczby posiłków (zwykle mają one formę dodatkowych przekąsek). Wynika to przede wszystkim z większego zapotrzebowania energetycznego, które często trudno jest zrealizować, jedząc niewiele posiłków w ciągu dnia. 

Dodatkowo osoby zmagające się z niedowagą czy takie, które chcą zwiększyć swoją masę ciała w związku z celem budowania masy mięśniowej, również mogą potrzebować większej ilości potraw w ciągu dnia. Są również konkretne choroby czy stany, w których lepszym rozwiązaniem będzie wdrożenie mniejszej lub większej liczby posiłków. 

Trudno zatem wskazać jeden uniwersalny przepis dla wszystkich, choć biorąc pod uwagę regulację hormonalną i praktyczny aspekt realizowania jadłospisu, warto spożywać co najmniej trzy posiłki dziennie. 

Liczba posiłków a catering dietetyczny 

Naturalną obawą może być to, że zamawiając catering dietetyczny, będziemy musieli w pełni przystosować się do konkretnej liczby posiłków w ciągu dnia. Zwykle działa to pozytywnie –  zwłaszcza gdy dotychczas dana osoba spożywała 1-2 posiłki w ciągu dnia. Jednak nie da się ukryć, że przestawienie z takiego trybu jedzenia na pięć posiłków dziennie może być zwyczajnie trudne. 

Catering dietetyczny Tytka Fit daje możliwość zamówienia takiej ilości posiłków, jaka jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Możesz zatem wybrać model 3-, 4- lub 5-posiłkowy, a nawet zamówić dodatkowy obiad, przekąskę czy koktajl, jeśli potrzebujesz większej ilości dań. W ten sposób to catering dietetyczny dopasowuje się do Ciebie i Twoich potrzeb.