Blog

Forma na lato czy na lata? Mądre podejście do odchudzania  

Forma na lato. Zbliżające się lato i związane z tym wyjazdy urlopowe to nie tylko okres wielkiego planowania, ale także w wielu przypadkach czas prób uzyskania pożądanej sylwetki. O ile nie ma nic złego w chęci czucia się dobrze w swoim ciele, o tyle niestety „robienie formy na lato” często wiąże się ze stosowaniem głodówek i niskokalorycznych diet eliminujących z menu bardzo wiele produktów. Tymczasem wymarzone efekty sylwetkowe można osiągnąć, stosując także zbilansowany jadłospis i wybierając dopasowany do siebie catering dietetyczny we Wrocławiu

Forma na lato – Przede wszystkim… czas

Nie da się ukryć, że szybkie efekty, które obiecują twórcy modnych diet, są niezwykle kuszące. W końcu kto by nie chciał uporać się ze zbędnymi kilogramami w kilkanaście dni? Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a tym istotnym szczegółem jest ogromne ryzyko efektu jojo. O tym, co robić, by go uniknąć, przeczytasz w tym artykule. 

Zanim zdecydujemy się na taką dietę, warto się zastanowić, czy ma to sens. Wszak nadmierne kilogramy, pomijając ekstremalne sytuacje chorobowe, nie powstają w kilka dni. Są efektem nawyków powtarzanych dzień po dniu, często przez wiele lat. Nie znikną zatem na stałe w tak krótkim czasie, bez jednoczesnej trwałej zmiany nawyków. Nie tylko tych żywieniowych, ale również związanych z całym stylem życia. 

Jak odchudzać się z głową? 

Zamiast dzielić pokarmy na „zakazane” i „złe”, a tym samym wyrzucać je całkowicie ze swego jadłospisu, lepiej podejść do tego zupełnie inaczej. Zakazy mają to do siebie, że generują presję i napięcie. Ten „zakazany owoc” kusi wtedy jeszcze mocniej (a czasem nawet pojawia się ochota na coś, czego wcześniej specjalnie nie lubiliśmy!). W efekcie objadamy się tym, czego sobie zabroniliśmy. 

Skuteczna redukcja masy ciała bazuje przede wszystkim na dobrze dobranym deficycie energetycznym. „Ucięcie” około 400 kilokalorii w perspektywie miesiąca może przynieść ubytek masy ciała rzędu 1,6k g. Owszem, to nie tak spektakularna liczba jak 5 kg w dwa tygodnie, ale szansa na utrzymanie tego efektu jest zdecydowanie wyższa. Redukując te 400 kcal ze swojego jadłospisu nie musisz wyrzucać z niego wszystkiego i chodzić głodnym. Doskonale pokazują to dania przygotowywane w naszym cateringu dietetycznym we Wrocławiu

Odchudzanie może być smaczne i przede wszystkim zdrowe, jeśli tylko damy sobie czas na stopniowe wprowadzanie zmian żywieniowych. Wymaga to cierpliwości, ale daje także szansę, że to będzie ostatnia taka redukcja masy ciała. I w kolejnych latach wszelakie reklamy o „formie na lata” nawet nie będą w kręgu Twoich zainteresowań. Bo Ty będziesz mieć swoją formę na lata.