Blog

Efekt jojo – co zrobić, by go uniknąć? 

Schudnięcie kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu kilogramów to spory sukces, ale jednocześnie tylko część procesu związanego z redukcją masy ciała. Niestety wciąż wiele osób zapomina o tym, że proces wyjścia z diety i utrwalenia efektów jest równie istotny i konieczny, jeśli nie chcemy, aby dopadł nas efekt jojo. Czy da się utrwalać efekty diety odchudzającej, wciąż korzystając z Tytka Fit cateringu dietetycznego we Wrocławiu

Dlaczego dopada nas efekt jojo? 

Trzeba zacząć od tego, że ryzyko wystąpienia efektu jojo jest mocno związane z typem diety, którą stosowaliśmy. Jeżeli była to krótkoterminowy plan odchudzania, jeden z tych opisywanych często jako „dieta cud”, to niewątpliwie ryzyko wzrasta. Plany te zakładają zwykle dostarczanie małej ilości energii przez pewien czas bez dalszych wskazówek, co zrobić po zakończeniu takiej diety. Efekt? Najpierw odmawiasz sobie właściwie wszystkiego, by po zakończeniu diety zacząć sobie „wynagradzać” ten czas wyrzeczeń. Niestety to najlepsza droga do szybkiego odrobienia zrzuconych wcześniej kilogramów. 

By efekt odchudzania był trwały, konieczna jest stała zmiana nawyków żywieniowych, którą wyrabiamy już na etapie redukcji masy ciała. Monodiety, głodówki i inne restrykcyjne modele żywienia nie uczą trwałych zmian. Tymczasem można efektywnie chudnąć, jednocześnie nie odmawiając sobie wszystkiego. Tytka Fit catering dietetyczny we Wrocławiu oferuje smaczne i zbilansowane dania, które można zamówić w dobranej do siebie kaloryczności, która pozwoli zrzucać zbędne kilogramy bez uczucia głodu. Tak samo po zakończeniu procesu odchudzania możesz kontynuować swoją przygodę z dietą pudełkową i jednocześnie stabilizować osiągnięte efekty. 

Stabilizacja nowej masy ciała 

Osiągnięcie docelowej masy ciała wiąże się z koniecznością wejścia w fazę stabilizacji. Zakłada ona powrót do diety normokalorycznej, czyli takiej, która pokrywa całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Trzeba je zatem obliczyć na nowo – w tym pomogą Ci kalkulatory dostępne na stronie naszego cateringu dietetycznego we Wrocławiu lub nasz dietetyk. 

Nawyki wypracowane w trakcie redukcji masy ciała powinny stać się elementem codzienności – to właśnie dzięki nim możliwe będzie utrzymywanie efektów. Mowa tu zarówno o podejmowaniu regularnej aktywności, jak i pilnowaniu ilości posiłków czy wypijanych płynów. 

Skorzystanie z cateringu dietetycznego może być również sporym ułatwieniem na początkowej drodze uczenia się nowych porcji posiłków, które od teraz należy spożywać, by stabilizować masę ciała i nie prowadzić do dalszego chudnięcia lub do nagłych wzrostów masy ciała.