Blog

Dlaczego warto ograniczać sól? 

Dlaczego warto ograniczać sól

Dlaczego warto ograniczać sól? Sól to podstawowa przyprawa w kuchni, którą zna każdy z nas. Nie tylko pozwala nadać pożądany charakter danej potrawie, ale także ułatwia jej przygotowanie – to dzięki niej można „wyciągnąć” soki z niektórych warzyw czy spowodować, że szybciej zmiękną podczas gotowania. Co jednak z wpływem soli na zdrowie? Czy można solić tyle, ile tylko chcemy? Jak wygląda kwestia używania soli do gotowania w cateringu dietetycznym Tytka Fit w Poznaniu?

Statystyki spożycia soli  

Samo spożycie soli nie jest problemem – wchodzący w jej skład sód jest jednym z elektrolitów, którego  potrzebujemy do utrzymywania homeostazy organizmu.

Problem stanowi natomiast ilość tej soli, która pojawia się w codziennej diecie Polaków. Statystyki wskazują na to, że jest jej nawet 2-3-krotnie więcej, niż powinno. Tymczasem wszelakie rekomendacje wskazują na to, by nie przekraczać ilości 5 g soli dziennie, co stanowi zaledwie płaską łyżeczkę od herbaty.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli nie tylko sól w solniczce

Wcale nie trzeba używać bardzo dużych ilości soli do przygotowywania potraw, by przekraczać jej dozwoloną ilość. Sól kuchenna jest już obecna w bardzo wielu produktach, które są spożywane przez nas na co dzień. Chleb, sery żółte, produkty konserwowe, kiszonki… Dołóżmy do tego wysokoprzetworzoną żywność, np. słone przekąski czy gotowe dania. Szybko okaże się, że bez dosalania tej soli w naszej diecie już i tak będzie sporo.

Dlaczego warto ograniczać sól?  Wpływ nadmiaru soli na zdrowie

Zbyt duża ilość soli przede wszystkim wiąże się z wyższym ryzykiem rozwinięcia nadciśnienia i innego typu chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się także, że ma destrukcyjny wpływ na nasz mózg. Eksperci WASH, organizacji zajmującej się kwestią nadmiernej ilości soli w naszym menu, wskazują również na jej udział w rozwoju osteoporozy, raka żołądka czy chorób nerek.

Jak ograniczyć sól w codziennej diecie?

Pierwszą rzeczą, na której należy się skupić, jest wspomniane już wcześniej dosalanie. Należy je zdecydowanie ograniczyć. Kontrolowaniu ilości soli dodawanej do potrawy, będzie sprzyjało dosalanie dopiero na talerzu.

Druga kwestia to wnikliwe czytanie etykiet – wiele podobnych do siebie produktów znacząco różni się między sobą zawartością soli. Wybieraj te, które mają jej mniej. Zminimalizuj także spożycie przetworzonej żywności, która nie tylko zawiera sporo soli, ale także zwykle sporo tłuszczu i kalorii.

Co zrobić, by potrawy z mniejszą ilością soli były smaczne? Postaw na przyprawy! Ich bogactwo jest ogromne, a redukcja spożycia chlorku sodu jest szansą na poszerzenie horyzontów kulinarnych. W cateringu dietetycznym w Poznaniu stawiamy na wykorzystywanie wielu różnorodnych przypraw, co właśnie pozwala nam redukować ilość soli dodawanej do gotowania. Przyprawy pozwalają także wydobyć i podkreślić naturalny smak wielu produktów. Nie odkryjesz go, jeśli wciąż będziesz w nadmiarze używać soli.

Dodaj komentarz