Blog

Dieta wegetariańska – dlaczego jest obecnie tak popularna?

Dieta wegetariańska – dlaczego jest obecnie tak popularna? Catering Dietetyczny Leszno

Lista motywacji, które  skłaniają ludzi do wyboru diety roślinnej, jest dość obszerna. Znajdują się na niej zarówno powody zdrowotne, jak i etyczne, ekologiczne i wiele innych. Sprawdź, z czego wynika popularność diety wegetariańskiej i dowiedz się, jak nasz catering dietetyczny w Lesznie przygotowuje roślinne boxy. 

Korzyści prozdrowotne

Dieta roślinna, a konkretnie jej wpływ na zdrowie, jest szeroko opisywany w literaturze naukowej. Zauważa się, że osoby stosujące roślinny sposób żywienia mają zwykle niższą masę ciała i BMI. Co wynika m.in. z tego, że spożywają większą ilość błonnika pokarmowego oraz pokarmów o niższej energetyczności. W ten sposób łatwiej im utrzymywać w ryzach codzienny bilans kalorii.

Dieta wege może przyczyniać się także do utrzymywania stabilnego poziomu glukozy we krwi, poprawy parametrów lipidowych czy obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób cywilizacyjnych.

Warto przy tym pamiętać, że ewentualne korzyści zdrowotne wynikają ściśle z kompozycji takiej diety. Wegetarianizm bazujący głównie na wysokoprzetworzonych produktach trudno będzie nazwać zdrowszym rozwiązaniem od diety mieszanej opartej na niskoprzetworzonej żywności.

Kwestie etyczne i ekologiczne

Wiele osób rezygnuje z jedzenia mięsa z powodów etycznych. Nie chcą spożywać zwierząt i w ten sposób przyczyniać się do większego popytu na ich mięso. Coraz częściej wskazuje się na także aspekt ekologiczny, ponieważ produkcja żywności roślinnej jest mniej obciążająca dla środowiska naturalnego niż hodowla zwierząt. Przejście na dietę roślinną lub nawet redukcja ilości spożywanego mięsa bez jego całkowitej eliminacji pozwala zmniejszyć ślad węglowy naszego codziennego talerza.

Ważny głos w dyskusji na temat wpływu diety na środowisko wybrzmiał w 2019 roku. W prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” ukazał się raport, który podkreślał potrzebę zmian w światowym systemie żywieniowym. Zaproponowano wówczas model diety planetarnej, w której mięso i produkty odzwierzęce podlegają ograniczeniu na rzecz zwiększenia spożycia nasion roślin strączkowych i produktów roślinnych. Ma to służyć nie tylko zdrowiu, ale także środowisku.

Dostęp do smacznych wege produktów

Różnego typu napoje roślinne, zamienniki mięsa, warzywne pasty, a nawet gotowe dania. Rynek obfituje obecnie w produkty przeznaczone dla wegan i wegetarian, co najlepiej świadczy o tym, jak duże jest na nie zapotrzebowanie. Dzięki temu prościej jest również prowadzić taką dietę i jeść smaczne posiłki, co może zachęcać do przejścia na roślinną stronę mocy.

Dieta wege z cateringiem dietetycznym

Oferta cateringu dietetycznego w Lesznie Tytka Fit. Uwzględnia także wariant dla osób wykluczających ze swojej diety mięso, produkty mięsne i ryby. To duże ułatwienie nie tylko dla tych, którzy już od dawna stosują ten model żywienia i chcą skorzystać z cateringu. Ale również osób próbujących przejść na dietę opartą na roślinach. Menu zbilansowane przez dietetyka dostarcza niezbędnych makroskładników, a także składników mineralnych i witamin. Nie musisz wybierać między wygodą, jaką zapewnia dieta pudełkowa, a roślinnym sposobem żywienia – u nas da się to połączyć.

Dodaj komentarz