Grecja, Cypr, Maroko, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Chorwacja… Co te siedem fantastycznych krajów ma ze sobą wspólnego? Odpowiadamy: łączy je sztuka kulinarna! Dieta śródziemnomorska, bo o niej mowa, to fantastyczna regionalna fuzja smaków wprost znad basenu Morza Śródziemnego. Catering dietetyczny w Poznaniu postanowił przyjrzeć się jej nieco bliżej.
Dieta śródziemnomorska — na zdrowie i odchudzanie
Jak się okazuje, taki rodzaj diety to nie tylko ukłon w stronę zachowania pięknej sylwetki. To również pewnego rodzaju filozofia żywieniowa, która ma na celu poprawę stanu zdrowia. Nie jest bowiem tajemnicą, że już w latach 50. dietetycy odkryli związek pomiędzy kuchnią grecką, a zwalczaniem chorób układu krążeniowego. Jak się okazało, mieszkańcy Krety mogli pochwalić się znacznie lepszą kondycją serca, aniżeli pozostali europejczycy. Jak dowiedli naukowcy jest to związane z mniejszą zawartością soli w potrawach oraz z wcieleniem do jadłospisu chudego mięsa i ryb.
Dieta śródziemnomorska opiera się przede wszystkim na specjalnej piramidzie żywieniowej, o której więcej piszemy w poniższym akapicie. Co ciekawe, jest to jednak nie tylko zbilansowane, zdrowe menu, ale cały life-style. Przede wszystkim należy postawić na aktywność fizyczną — przynajmniej pół godziny dziennie. Oprócz tego wskazany jest… relaks! Należy odżegnać się od stresu, wysypiać się i nie rezygnować z popołudniowych przerw w pracy, dzięki którym można pracować bardziej wydajnie.
Śródziemnomorska piramida żywieniowa
Dieta śródziemnomorska opiera się przede wszystkim na świeżych warzywach. Rozmaite sałaty, papryka czerwona, zielona, żółta, pomidory, cebula, czosnek, kapary, oliwki, kapusta włoska, buraki, brokuły, cukinia, bakłażan… To jedne z głównych zdrowych pyszności, jakie należy wcielić do menu. Oprócz tego owoce: awokado, pomarańcze, jabłka, mandarynki, morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, figi, daktyle, melony. Kolejno musisz pokusić się o oliwę z oliwek, orzechy oraz niskotłuszczowy nabiał.
Co więcej, w tygodniu należy sięgać 2-4 razy po jajka, 2 razy po ryby i owoce morza lub jagnięcinę. Ilość zdrowego tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej szacuje się na 25-40% całkowitej kaloryczności diety. Ograniczenie z kolei dotyczy słodkości, czerwonego mięsa i ziemniaków. W naszym menu TytkaFIT catering dietetyczny w Poznaniu, często sięgamy po śródziemnomorskie wariacje! Możesz tu znaleźć takie dania, jak np. zapiekanki rybne, tartę grecką czy zielone pasty z orzechami. Dzięki temu urozmaicamy Twoją dietę i dbamy, aby była jak najzdrowsza!