Blog

Dieta bezglutenowa – czym jest?

Dieta bezglutenowa to dla wielu osób pewnego rodzaju moda. Catering dietetyczny TytkaFIT w Poznaniu przychodzi z dokładnym wyjaśnieniem – czym tak naprawdę jest i kto powinien jej przestrzegać. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak jeść zdrowo i bezglutenowo, zapraszamy do lektury!

Dieta bezglutenowa – czym jest gluten?

Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu glutenu z codziennej diety. Gluten to białko występujące w pewnych ziarnach, głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie (jeśli nie są one oznaczone jako bezglutenowe). Osoby, które muszą przestrzegać diety bezglutenowej, to przede wszystkim te cierpiące na celiakię, nadwrażliwość na gluten lub alergię na gluten. W takich przypadkach przestrzeganie konkretnego jadłospisu jest niezwykle istotne, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych.

W naszej ofercie znajdziesz dietę o niskiej zawartości glutenu i laktozy. Menu stworzyliśmy z myślą o tych, którzy ograniczają spożycie wymienionych składników. Bazujemy więc na bezglutenowych produktach (np. makarony) i bez laktozy (np. nabiał krowi pozbawiony laktozy) lub posiadających śladowe ilości glutenu. Korzystamy z bezglutenowych produktów zbożowych oraz napojów roślinnych. Wiemy, jak trudno ograniczyć niektóre składniki dlatego opracowaliśmy dietę, która zrobi to za Ciebie! 

Jakie są zasady diety bezglutenowej?

Główne zasady diety bezglutenowej obejmują:

  1. Wyeliminuj produkty zawierające gluten. Wszelkie produkty zawierające pszenicę, żyto, jęczmień i owies powinny być wyeliminowane z diety. Unikaj tradycyjnego chleba, makaronów, ciastek, ciast i innych produktów piekarniczych, które zawierają gluten.
  2. Wybieraj produkty bezglutenowe. Zwracaj uwagę na etykiety produktów spożywczych i wybieraj te, które są oznaczone jako „bezglutenowe”.
  3. Spożywaj naturalnie bezglutenowe produkty. W diecie bezglutenowej można spożywać wiele naturalnie bezglutenowych produktów, takich jak ryż, ziemniaki, warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja, mleko, produkty mleczne, orzechy, nasiona i wiele innych.
  4. Unikaj skażenia krzyżowego! Osoby na diecie bezglutenowej powinny unikać skażenia krzyżowego, co oznacza, że ​​muszą być ostrożne, aby nie dopuścić do kontaktu produktów bezglutenowych z produktami zawierającymi gluten.