Blog

Dieta bez glutenu i bez laktozy – co można jeść?

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego menu bez klasycznego pszennego chleba czy mleka dodawanego do codziennej kawy. Dieta bez glutenu i bez laktozy może być zatem dla nich przerażająca i rodzić zupełnie naturalne pytanie: co mogę jeść? Zobacz, na czym polega dieta bezglutenowa i wolna od laktozy, którą może dostarczyć Ci nasz catering dietetyczny we Wrocławiu

Produkty niezawierające glutenu 

Gluten naturalnie znajduje się w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień oraz owies*. Na liście produktów naturalnie niezawierających glutenu znajduje się m.in.:

  • kasza jaglana, 
  • kasza gryczana,
  •  ryż (wszystkie odmiany), 
  • komosa ryżowa, 
  • tapioka, 
  • amarantus, 
  • mąka kukurydziana i wszelakie przetwory powstające na jej bazie. 

Wolne od glutenu są także nieprzetworzone warzywa i owoce, mięso, jaja i produkty mleczne. Wyzwanie dla osób bezglutenowej stanowią natomiast produkty przetworzone, wieloskładnikowe. W ich składzie może czaić się gluten, dlatego konieczne jest wnikliwe czytanie etykiet. W naszym  cateringu dietetycznego we Wrocławiu znajdziesz menu bazujące na bezglutenowej żywności, a pojawiające się w jadłospisie produkty owsiane to wyłącznie te certyfikowane – wolne od glutenu.

 *mowa tu o niecertyfikowanym owsie, który jest zanieczyszczony glutenem. Produkty z owsa ze znakiem przekreślonego kłosa są bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. 

Menu bez laktozy 

Laktoza to dwucukier, który naturalnie znajduje się w produktach mlecznych. Są dwa sposoby na wyeliminowanie ze swojego jadłospisu laktozy. Jednym z rozwiązań jest rezygnacja z nabiału i postawienie na roślinne zamienniki. Innym natomiast jest korzystanie z produktów mlecznych, które zostały pozbawione laktozy. Obecnie jest ich sporo na rynku, więc bez problemu można znaleźć coś dla siebie. 

Posiłki bez glutenu i laktozy 

Dieta bez glutenu i laktozy nie jest prosta i często dobrym pomysłem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. We Wrocławiu i innych miastach zamówisz nasze menu wolne od glutenu i laktozy – nie musisz się martwić z czego skomponować posiłek, bo my to zrobimy za Ciebie. To również bardzo dobre rozwiązanie jeśli dużo podróżujesz służbowo, ponieważ taka dieta bywa problematyczna do utrzymania w sytuacji, kiedy zdani jesteśmy na żywienie w knajpach czy przydrożnych stacjach paliw. 

Dodaj komentarz