Blog

Deficyt kaloryczny, jako podstawa odchudzania

Żadne diety cud nie dadzą rezultatów, jeżeli nie zostanie wprowadzony deficyt kaloryczny. Deficyt kaloryczny, jako podstawa odchudzania musi obowiązywać w każdej diecie! Obojętnie, czy jest to jadłospis tradycyjny, wegetariański czy wegański. Dopiero przy określonym ograniczeniu spożywania kalorii można liczyć na konkretne efekty odchudzania. Zanim zatem zamówisz catering dietetyczny we Wrocławiu, weź pod lupę swoje zapotrzebowanie kaloryczne!

Dlaczego deficyt kaloryczny, jako podstawa odchudzania. Dlaczego jest kluczowy?

Deficyt kaloryczny, czyli inaczej ujemny bilans energetyczny, jest absolutnie niezbędny podczas odchudzania. Ma miejsce wtedy, kiedy spożywasz mniej kalorii, których organizm aktualnie potrzebuje do utrzymania aktualnej wagi. Jeśli ograniczasz kalorie i schodzisz poniżej swojego dziennego zapotrzebowania, to organizm zaczyna automatycznie pobierać energię ze zmagazynowanych zapasów tłuszczu. Sytuacja staje się zgoła odwrotna, kiedy zaczynasz spożywać więcej kalorii aniżeli organizm potrzebuje — to właśnie wtedy dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Jak podkreślają dietetycy najbardziej optymalny spadek wagi wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Aby taki wynik uzyskać należy ograniczyć odpowiednią ilość kalorii. Warto pamiętać przy tym, że organizm zużywa dostarczane mu kalorie na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Dzieje się to również wtedy, kiedy jest w spoczynku. Mowa oczywiście o oddychaniu, biciu serca czy utrzymaniu stałej temperatury ciała. Wówczas mówi się o podstawowej przemianie materii, która różni się od płci, masy ciała czy wzrostu.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Odpowiedni deficyt kaloryczny, jako podstawa odchudzania, nie jest wcale trudny do oszacowania. Przede wszystkim należy pamiętać o obliczeniu swojej podstawowej przemiany materii, w skrócie PPM. A zależy ona od: wieku, wzrostu, wagi, a taże poziomu aktywności.

Dla mężczyzn: (10 x waga w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) + 5
Dla kobiet: (10 x waga w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) – 161


Po wyliczeniu PPM, należy wziąć pod uwagę poziom aktywności. Jest to niezbędne, aby określić całkowitą liczbę kalorii, jaka jest potrzebna do utrzymania aktualnej wagi. Do PPM dodaje się zatem mnożnik aktywności fizycznej. Mnożniki aktywności wyglądają w ten sposób:

  • Siedzący = PPM x 1,2
  • Lekko aktywny = PPM  x 1,375
  • Umiarkowanie aktywny = PPM  x 1,55
  • Bardzo aktywny = PPM  x 1,725
  • Bardzo aktywny = PPM  x 1,9

Jak radzą dietetycy, najlepiej jest zacząć od redukcji kalorii na poziomie 300-500, choć naturalnie wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Dla przykładu jednak: jeżeli jesteś kobietą i Twoje CPM wynosi 2000 kcal, to aby zdrowo schudnąć powinnaś spożywać około 1600 kcal. Dania, jakie gwarantuje Ci catering dietetyczny Wrocław będą zatem idealne, aby zacząć przygodę ze zdrowym odchudzaniem!