Blog

Czy słyszałeś o diecie planetarnej?

Catering Dietetyczny - Zadbaj o swoje zdrowie nawet podczas pracy

Choć założenia diety planetarnej mogą wydawać się dość znajome czy oczywiste, to sam koncept diety planetarnej powstał całkiem niedawno. Stoją za nim naukowcy z EAT-Lancet Commission on Food, Planet, Health. Celem tego modelu odżywiania jest ochrona środowiska oraz pozytywne oddziaływanie na zdrowie całej populacji. Na czym polega ta dieta i czy catering dietetyczny w Poznaniu TytkaFit oferuje boxy, które realizowałyby jej założenia? Sprawdźmy!

Na czym polega?

Podstawą diety planetarnej są produkty roślinne: warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki, oleje. Drób, ryby i owoce morza, a także jaja oraz przetwory mleczne powinny w menu pojawiać się rzadziej. A mięso czerwone gościć w niej jedynie okazjonalnie. Biorąc pod uwagę te założenia, dieta planetarna koresponduje w dużym stopniu z fleksitarianizmem, który ogranicza spożycie produktów mięsnych, ale nie eliminuje ich z diety całkowicie.

Twórcy diety planetarnej zwracają także uwagę na to, by nie wyrzucać resztek, tylko wykorzystywać je do różnych dań. Problem z resztkami można także łatwo rozwiązać, zamawiając catering dietetyczny w Poznaniu. Wybierając odpowiedni wariant możemy dopasować go do swoich potrzeb energetycznych i smakowych. Dzięki czemu gotowanie przestaje być konieczne, a tym samym nie trzeba martwić się o resztki.

Talerz, na którym goszczą przede wszystkim warzywa, owoce i który uzupełniają produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze oraz małe ilości produktów odzwierzęcych, jak najbardziej może być sycący – wszystko zależy od proporcji i kompozycji całego posiłku.

Dodatkowo w diecie planetarnej stawia się na różnorodność – podobnie jak w menu cateringu dietetycznego Tytka Fit w Poznaniu. To właśnie dzięki spożywaniu rozmaitych produktów łatwiej jest zapewnić sobie wszystkie witaminy i składniki mineralne oraz dostarczyć substancji aktywnych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Dieta planetarna a catering dietetyczny

W jaki sposób jeść zgodnie z założeniami diety planetarnej, jednocześnie korzystając z cateringu? Świetnym rozwiązaniem może być skorzystanie z diety wege. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z mięsa – uzupełnienie jej we własnym zakresie o produkty mięsne. Równie dobrze możesz korzystać w tygodniu z diety wege cateringu dietetycznego w Poznaniu, a w weekend samodzielnie przygotować tłustą rybę (cenne kwasy omega-3) lub smaczne danie na bazie białego mięsa czy jakościowego burgera. Jeśli tylko taki model żywienia Ci odpowiada, to wszystko da się ze sobą połączyć!